arama

Biçim Değiştirip Bölünebilen ‘Sıvı Robot’ Geliştirildi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Robot teknolojilerinin gelişimiyle bedenimiz içinde hareket edebilen ve ilaçların hakikat noktalara bırakılmasını sağlayan ya da mikrocerrahi operasyonlar gerçekleştiren robotlar da hayatımıza girdi. Lakin bu robotlar, hala bilhassa dar noktalarda kimi kısıtlamalara ve sorunlara sahip olabiliyorlar.

Tayvan’ın Soochow Üniversitesi’nden bilim insanlarıysa en dar noktalarda bile hareket edebilecek ve gayesine ulaşabilecek yeni bir robot geliştirdi. Üstelik bu robot yekpare bir robot değil, sıvı bir robot idi. Robot, sıvı olması sayesinde dar noktalarda hal değiştirebiliyor, hatta modüllere bile ayrılabiliyor.

Parçalara ayrılabilen sıvı robot:

Yukarıda gördüğünüz bu robot, manyetik özellik taşıyan ferro-sıvılar sayesinde mümkün oldu. Bilim insanları, robotu geliştirmek için yağda asılı durabilen demir oksit nanoparçacıklarından faydalandı. Bu parçacıkların yanı sıra robot, nanoparçacıklar üzerinde hareket ederek robotu gerektiği üzere yönlendiren ve biçim değiştirmesini sağlayan bir dizi denetim edilebilir mıknatısa da yer veriyor.

Sadece bir santimetre uzunluğunda olan robot, bu özelliği sayesinde bir santimetreden çok daha küçük boyutlara ulaşabiliyor. Üstelik robot, milimetre yahut mikrometre boyutlarda daha küçük robotlar haline de ulaşabiliyor. Bu robotlar, manyetik alanlar ile yönetiliyor ve bu sayede ana gövdeden ayrılıp geri dönebiliyorlar.

Öte yandan bilim beşerlerine nazaran robot her ne kadar etkileyici olsa da gelecekte insan bedeninde kullanılması şimdilik çok uzakta görünüyor. Robotun insan bedeninden çok virüs testleri üzere kimyasal süreçlerin yapıldığı küçük alanlarda kullanılabileceği söz ediliyor. Bu sayede robot, reaksiyonlar için gerekli kimyasalların taşınmasında vazife yapabilir.

etiketlerETİKETLER