arama

Kızıl gezegen Mars’ı da kısa vakitte kirletmeyi başardık

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Ağustos 2022’nin ortalarında NASA, Mars gezgini Perseverance’ın inişi sırasında atılan bir çöp modülünün yerinin tespit edildiğini doğruladı. Fakat bu, bilim insanlarının Mars’ta birinci insan kaynaklı çöp bulmaları değil, zira orada çok daha fazlası var.

Mars’ta insanların neden olduğu kirlenmenin birkaç kaynağı var. Öncelikle, Mars’a iniş yapan tüm uzay araçları gerilerinde çöp bırakıyor. Çalışma ömrünün sonuna gelmiş araçlar da Mars yüzeyinde kalıyor. Buna ek olarak bir de başarısız iniş nedeniyle Mars yüzeyine çarpıp parçalanan uzay araçlarından kalma çöpler bulunuyor.

Mars yüzeyine çarpıp parçalanan uzay araçlarından kalan kesimler (ısı kalkanı, paraşüt modülleri, ilişki ekipmanları gibi) Mars rüzgarları nedeniyle düştükleri noktaların uzaklarına, farklı taraflarda sürüklenebiliyor.

Yıllardır süren Mars müşahedeleri sırasında bu cins kesimlerden birçoğu keşfedildi. Bu modüllere ek olarak şu anda Mars yüzeyinde tek kesim halinde duran, lakin çalışmayan dokuz uzay aracı bulunuyor. Bunlar Mars 3 iniş aracı, Mars 6 iniş aracı, Viking 1 iniş aracı, Viking 2 iniş aracı, Sojourner yüzey araştırma aracı, Beagle 2 iniş aracı, Phoenix iniş aracı, Spirit yüzey araştırma aracı ve en son vazife mühletinin sonuna gelmiş olan Opportunity yüzey araştırma aracı. Gerçi bu araçlar tek modül halinde kaldığından ötürü, uzay çöpünden çok tarihi eser olarak da değerlendirilebilirler.

Sonuç olarak, Mars yüzeyinde Dünya’dan gelmiş olan unsurları alt alta topladığımızda yaklaşık 10.000 ton gereç ettiğini görüyoruz. Bilim insanları, bu çöplerin ileride gerçekleştirilecek olan Mars misyonlarını tehlikeye atabileceği konusunda kaygılı. Bu nedenle, tespit edilen tüm araç kalıntıları belgeleniyor.