arama

BTC ve ETH vadeli süreçleri Aralık 2020’den bu yana en düşük hacimleri kaydetti!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Veriler, kripto para dalındaki genel belirsizlik ve oynaklığa karşılık gelen Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) vadeli süreç mukavelelerinin hacimlerinin yaklaşık iki yılın en düşük düzeylerini kaydettiğini gösteriyor.

BTC ve ETH vadeli süreçleri Aralık 2020’den bu yana en düşük hacimleri kaydetti!

Kripto piyasası analitik platformu CryptoCompare tarafından 20 Eylül’de yayınlanan bir rapora nazaran, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) BTC ve ETH vadeli süreç mukavelelerinin toplam hacmi Ağustos 2022’de %20,7 düşerek 28,9 milyar dolara düştü.

CME’de aylık BTC ve ETH vadeli süreç hacimleri. Kaynak: CryptoCompare raporu

Raporun belirttiği üzere:

“Toplam USD süreç hacmi açısından, CME’nin ETH vadeli süreçleri Ağustos ayında 8.99 milyar dolara ulaştı (Temmuz ayına nazaran %17.4 düşüş). Bu ortada, CME’nin BTC vadeli süreç hacimleri %22.1 düşüşle 19.9 milyar dolara geriledi. Toplamda ETH + BTC vadeli süreç hacimleri %20,9 düşerek 29,0 milyar dolara düştü.”

Ayrıca rapor, “Bu, Aralık 2020’den bu yana borsa için kaydedilen en düşük hacim” diyor.

Düşüşe ne yol açtı?

Raporda, Kasım 2020’den bu yana en düşük olan BTC vadeli süreç hacmindeki düşüşün, düşen piyasaların fiyat hareketleri ile borsada süreç gören Bitcoin vadeli süreç kontratlarının sayısındaki %22,7’lik düşüşün birleşiminin sonucu olduğu belirtiliyor.

Aynı vakitte, Merge anlatısının CME üzerindeki ETH vadeli süreç hacmi üzerinde bir tesir yaratmaması nedeniyle, CME üzerindeki Ethereum vadeli süreç kontratı ticaretinin sayısı Ağustos ayında %31.4 düşerek 106.000’e düştü. Borsa, 12 Eylül’de Ethereum opsiyon kontratlarının başladığını duyurdu.

Başka bir yerde, Ağustos ayında, Ethereum vadeli süreç hacmi, Birleşme beklentisiyle üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı ve 8 Ağustos’ta kabaca 28 milyar dolar oldu, tüm vakitlerin en yüksek faizi Temmuz ve Ağustos aylarına yayıldı ve en büyük hacim 46 milyar dolar oldu.

Yasal İkaz: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.