arama

JPMorgan CEO’su: Kripto piyasası ‘merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret’

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin ( BTC ) ve kripto para ünitelerine yönelik eleştirisini genişleterek onları bir ‘Ponzi şeması’ olarak nitelendirdi.

JPMorgan CEO’su: Kripto piyasası ‘merkezi olmayan Ponzi şemalarından ibaret’

21 Eylül’de ABD milletvekillerinin huzurunda konuşan Dimon, şahsî seviyede, daha evvel Bitcoin’i ‘dolandırıcılık’ olarak nitelendiren kripto para üniteleri konusunda büyük bir kuşkucu olduğunu belirtti.

Dimon, “Bitcoin üzere para ünitesi olarak isimlendirdiğiniz kripto jetonları konusunda büyük bir kuşkucuyum. Onlar merkezi olmayan Ponzi şemalarıdır” dedi.

Ayrıca, çeşitli yargı bölgelerinin Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etmeyi düşündüğü bir devirde, para ünitesi olarak tanımlanan kripto para üniteleriyle de sorun yaşadı. Tıpkı vakitte yönetici, blok zincirinin , merkezi olmayan finansın ( DeFi ), defterlerin ve akıllı kontratların değerli bir kıymete sahip olduğunu vurguladı.

JPMorgan’ın blockchain ile ilişkisi

Dimon’un Bitcoin tenkidine karşın, JPMorgan’ın hizmetlerine blok zinciri dahil etme konusunda faal olarak yer aldığını belirtmekte yarar var. Örneğin, borç veren, gün içi geri alım mutabakatları için JPM Coin isimli tokenine sahiptir. Belirteç, başka finansal kurumların yüksek kaliteli teminatlı kısa vadeli krediler almalarını sağlar.

Yönetici ayrıyeten, Terra ( LUNA ) ekosistem çöküşünün akabinde gelen önerilen ABD stablecoin faturası hakkındaki görüşlerini paylaştı. Dimon’a nazaran, stablecoin’lerde yanlış bir şey yok, lakin para piyasası fonlarına benzeri halde düzenlenmeleri gerekiyor.

Yasa tasarısı, kuruluşların endojen olarak teminatlandırılmış stablecoin’leri ihraç etmesinin yasa dışı olacağını öne sürüyordu.

Ayrıca, Dimon, hudut ötesi ödemeleri verimli bir halde kolaylaştırabileceklerine işaret ederek, çeşitli durumlarda kripto para üniteleri hakkındaki görüşünü yumuşattı.

etiketlerETİKETLER