arama

Konut ve tüketici kredilerine yeni düzenleme! Resmi gazetede yayınlandı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Tüketici kredisi mukaveleleri ile konut finansmanı kontratları, sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanacak mukayeseli ödeme planıyla teklif edilebilecek. Yapılan bu uygulama 1 Ocak 20223 tarihinde başlayacak.

Tüketici kredisi mukaveleleri ile konut finansmanı kontratları yönetmeliklerine “yan finansal ürün” başlığıyla tüketiciye sunulan her türlü eser yahut hizmet ile kredi ilişkili sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan hususlar eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan ve her iki yönetmelikte de bu tarafta düzenlemeler içeren yönetmeliklere nazaran, kredi verenler; tüketicinin talep ettiği kredi fiyatı ve mühleti temel alınarak hazırlanacak örnek ödeme planı ile sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ait örnek ödeme planları, kredi taksit meblağlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit meblağı ve toplam geri ödeme fiyatına ait mukayeseli bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.

Tüketicinin yazılı olarak yahut kalıcı bilgi saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi kontaklı sigorta yaptırılamayacak. Kredi veren, kredi ilişkili sigorta içermeyen bir mukaveleyi de tüketiciye teklif etmek şartıyla kredi ilişkili sigorta yaptırılmasını içeren bir kredi kontratını tüketiciye sunabilecek.