arama

Alkollü Araç Kullanmanın Kökünü Kazıyabilecek Teknoloji

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Her gün dünya çapından milyonlarca insan, bir yerlere gitmek için şahsî araçlarına binerek trafiğe çıkıyor. Farklı nedenlerden ötürü oluşan trafik kazaları da araç kullananların ve yanındakilerin vefatına yahut yaralanmasına neden olabiliyor. Dünya Sıhhat Örgütü’ne ilişkin bilgiler de dünyada her yıl yaklaşık 1.3 milyon insanın trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Bu kazaların en büyük nedenlerinden biri de alkollü araç kullanımı. Bilinçsiz şoförler, sarhoşken araç kullanmalarından ötürü insanların canını tehlikeye atabiliyor. Geliştirilen bir teknolojinin de alkol nedeniyle oluşan kazaların kökünü kazıyabileceği düşünülüyor.

ABD’deki tüm araçlar alkol algılama teknolojisi ile donatılabilir

ABD’de bulunan Ulusal Ulaşım Güvenliği Şurası (NTSB), alkollü araç kullanımı yüzünden oluşan kazaları engellemek için kıymetli bir adım attı. Heyet, ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) yaptığı bir talepte tüm araçların, sarhoş şoförlerin arabaları kullanmasını sınırlayacak yahut büsbütün engelleyecek araç içi alkol algılama teknolojileriyle donatılmasını istedi. Ayrıyeten çok suratı engelleyebilecek sistemlerin de araçlarda kullanılması gerektiği belirtildi.

NTSB’nin bu önerisi, ülkede 2021’de yaşanan bir kaza akabinde geldi. Kaliforniya’da alkollü bir şoför nedeniyle gerçekleşen kazada, yedisi çocuk dokuz kişi hayatını kaybetmişti. Konsey, kazaya neden olan şoför tarafından kullanılan SUV tipindeki aracın, 141 ila 157 km/s süratle giderek yedi kişiyi taşıyan kamyonete çarptığını belirtti.  Bir NTSB yöneticisi de bu üslup teknolojilerin kazayı engellemiş olabileceğini belirtti.

Alkol algılama teknolojileri nasıl çalışıyor?

Alkol algılama sistemleri, arabası kullanan kişinin alkol düzeyini ölçerek araç kullanmaya uygun olup olmadığını tespit ediyor ve mümkün felaketleri engelliyor. Örneğin bu teknolojinin önde gelenlerinden biri olan Güvenlik İçin Şoför Alkol Algılama Sistemi (DADDS), bir sensör ile şoförün nefesini tahlil edebiliyor. Öbür yandan vites yahut aracı çalıştırdığımız yerlere yerleştirilen dokunmaya dayalı bir sistem ise derinin altından kandaki alkolü tespit edebiliyor. Bu teknolojinin ayrıntılarına üstteki görüntüden ulaşabilirsiniz.

Güney Kore merkezli Hyundai de geçtiğimiz aylarda bu nedenden oluşan kazaları engelleyebilecek bir teknoloji tanıttı. Arabanın kokpitini bir dizi sensörle donatan şirket, alkollü yahut uykulu bir şoförün algılanabileceğini, bunun akabinde da aracın anında müdahale ederek aracın denetimini eline alabileceğini belirtti.

Türkiye’de 2021 yılında alkollü şoför kaynaklı 2 binden fazla kaza yaşandı

Alkollü araç kullanımının tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de büyük bir sorun olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı bilgilerine nazaran Türkiye’de alkollü şoförler nedeniyle 2022 yılında ağustos ayına kadar 1.061 adet ölümlü-yaralanmalı kaza gerçekleşti. 2021’in genelinde ise toplamda 2.097 adet vefat ve yaralanmalara yol açan kaza ülkemizde yaşandı.

Kısacası, alkol algılama sistemlerinin yüzbinlerce insanın hayatının kurtarılması için tüm ülkelerde kullanılmaya başlaması gerekiyor. Ne de olsa teknoloji, insanlığa fayda sağlamak için var.