arama

Steam Charts, En Çok Satılan ve Oynanan Oyunları Gösteriyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Valve’ın 2003 yılında piyasaya sürdüğü ve bugün dünyanın en tanınan çevrimiçi oyun mağazası olarak büyük bir muvaffakiyete imza atan Steam, kullanıcı tecrübesini genel manada güzelleştirecek yeni bir özelliğe kavuştu. “Steam Charts” isimli bir sayfayı kullanıma sunan platform, oyuncuların en tanınan oyunları aylık ve haftalık bazda incelemelerini sağlıyor. Üstelik bu sayfada gerçek vakitli bilgiler paylaşılıyor.

Steam Charts sayfasına girdiğinizde, en çok satan oyunlarla birlikte o an hangi oyunun en yüksek oyuncu sayısına sahip olduğunu da görebiliyorsunuz. Ayrıyeten hangi oyunların hangi ülkelerde tanınan olduğunu anlamanızı sağlayacak ülke filtresi de Charts sayfasına yerleştirilmiş durumda. Böylece yeni bir oyun satın almak istediğinizde evvel bu sayfaya göz atabilir, oyunlarla ilgili genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Örneğin; tek bir tuş ile Türkiye’de en çok satan oyunları görebilirsiniz.

Steam Charts işte bu türlü görünüyor

Steam’deki yeni sayfa, an prestijiyle kaç kişinin Steam’de çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda; 16 milyon 980 bin 936 oyuncunun çevrimiçi olduğu platformda en çok oyuncuya sahip olan oyun, CS:GO olarak karşımıza çıkıyor. An prestijiyle 441 bin 243 kişi, CS:GO oynuyor. En çok satanlar listesinin başında ise şimdi piyasaya sürülmemiş Call of Duty: Çağdaş Warfare 2‘nin varlığına tanıklık ediyoruz.

Türkiye’de en çok satan oyunlar

Steam Charts’ın çok satanlar kısmına girdiğimizde ise sağ üst kısımda yer alan ülke filtresi dikkatimizden kaçmıyor. Burayı öteki bir ülke için veya dünyadaki tüm Steam kullanıcılarını kapsayacak formda ayarlayabiliyorsunuz. Sol tarafta yer alan menüde ise isterseniz anlık en çok oynanmakta olan oyunları inceleyebilir, isterseniz de geçtiğimiz hafta yahut ayların istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Elbette oyunların anlık fiyatlarını da bu sayfa üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.

Geliştiricileri, aylık sıralamalar sayfalarını epeyce geniş kapsamlı ve işlevsel bir halde dizayn etmişler. O denli ki Temmuz 2022’ye ilişkin istatistikleri görmek istediğinizde, o ayın en çok satan oyunları ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyor, oynaması fiyatsız tanınan oyunların listesini inceleyebiliyor, en çok satan DLC‘leri görüntüleyebiliyor ve geliştiricilerden paylaşılan blog gönderilerine ulaşabiliyorsunuz. 

Steam’in yeni kullanıma sunulan ve aslında İstatistikler sayfasının yerini alan Steam Charts’a buradan ulaşabilirsiniz.