arama

TikTok, ‘Beğenmeme’ Özelliğini Kullanıma Sundu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Çin merkezli TikTok, 1 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından ortasında yer alıyor. Sevilen uygulama, bu nedenle de sık sık yeni özellikler tanıtarak kullanıcı tecrübesini düzgünleştirmeye çalışıyor. Platform, en son BeReal’a benzerliğiyle dikkat çeken TikTok Now uygulamasını tüm dünyada kullanıma sundu.

ByteDance çatısı altında faaliyet gösteren TikTok, nisan ayında da kullanıcıların seveceği yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu özellik, artık uygulamada ‘beğenmeme’ butonunun da yer alacağını göstermişti. Artık ise bir müddettir test edilen özelliğin tüm dünyada kullanıma sunulduğu duyuruldu.

TikTok’ta yorumları beğenmeme özelliği nasıl kullanılır?

TikTok, bugün yaptığı açıklamayla birlikte artık platformlardaki yorumları ‘beğenmemenin’ mümkün olacağını paylaştı. Kullanıcıların alakasız yahut uygunsuz gördükleri yorumları belirlemesi için getirilen özellik, gönderilerin yorumlar kısmından kullanılabilecek. TikTok tarafından paylaşılan ekran imgesinden de görebildiğiniz üzere yorumlarda yer alan  ‘beğen’ simgesinin sağ tarafında bir ‘dislike’; yani ‘beğenmeme’ butonu yer alacak. Yeni özellik buraya tıklayarak kullanılabilecek.

Şirket, ‘beğenmeme’ butonuna basıldığında yorum yapan kişinin bildirim almayacağını söylüyor. Ayrıyeten, bir yorumun kaç kişi tarafından beğenilmediğinin de görülemeyeceği belirtiliyor. Yani, ‘beğen’ butonunun tersine ‘beğenmeme’ butonunun yanında bir sayı yer almayacak. Ek olarak, birebir butona tekrar tıklayarak faaliyetinizi geri almak da mümkün olacak.

TikTok, özelliğe ait yaptığı açıklamalarda, “Bunu, kullanıcılarımızdan direkt geri bildirim almanın bir yolu olarak oluşturduk” tabirlerini kullandı. Tanınan kısa görüntü platformu, özelliğin yorumları şikayet etmek için geliştirilmediğini, kullanıcıların hala nefret söylemi, zorbalık vb. şeyler içeren içerikleri bildirmek için tıpkı standart şeyleri uygulaması gerektiğini de ekledi.

TikTok, yeni atılımıyla ‘beğenmeme’ özelliğine sahip platformlar ortasına katılmış oldu. Bilindiği üzere YouTube’da da görüntüleri beğenmediğinizi göstermenizi sağlayan bir ‘dislike’ özelliği bulunuyor. Bu platform da TikTok’un artık yaptığı üzere içeriğin kaç kişi tarafından beğenilmediğini herkese göstermiyor. Öte yandan Reddit de bu stil bir butona sahip. Son olarak Twitter’ın da geçtiğimiz aylarda bu stil bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.